JORDÁNSKO - TÝDEN POTÁPĚNÍ A POZNÁNÍ

JORDÁNSKO

8 DNÍ POTÁPĚNÍ A CESTOVÁNÍ

Termín: 24.10. - 31.10.2020

Jordánsko nabízí mnoho důvodů k návštěvě. Pro suchozemce jsou to především historické památky, jako je skalní město Petra, zapsané na seznamu UNESCO, nebo pouštní palác Kusejr Amra, který v roce 1898 objevil český archeolog, orientalista a spisovatel Alois Musil, ale i nádherné přírodní scenérie kaňonu Wadi Rum, jenž svým červeným pískem uchvátil mnohé filmaře a stal se krajinou sci-fi filmů. Pro potápěče je to nádherné pobřeží Rudého moře, kterého má Jordánsko sice jen něco kolem 20km, ale přesto nabízí více než 30 potápěčských lokalit. Turisté také hojně navštěvují Mrtvé moře, kde se ovšem spíše relaxuje na hladině s drinkem v ruce.

Jordánsko leží mezi Izraelem, Saudskou Arábií, Sýrií a Irákem a mezi poněkud "horkými" sousedy je opravdovou oázou klidu. Lidé jsou tu přívětiví a milí, v zemi jsou na turisty zvyklí a samotné Jordánsko patří mezi stabilní a bezpečné země na Blízkém východě. Přestože by mohlo být turisty zahlceno, tak není. Netřeba se přetlačovat s davy turistů a ani potápěčských lodí tu není mnoho. Kriminalita je tu nízká a teploty v létě vysoké.

   

  

  

  

Podnebí se hodně podobá tomu egyptskému a kdo byl například v DahabuTabě, nebo Nuweibě, téměř nepozná rozdíl. Teplota moře v říjnu v Aqabě dosahuje příjemných 26°C a vzduch má přes den běžně i přes 30°C. Fauna a flóra korálového Rudého moře nabízí pestrobarevné scenérie a tak je na každém ponoru na co koukat. Jordánsko nabízí několik vraků, patří sem například vrak tanku na malé hloubce do deseti metrů, hlubší "umělý útes" - vrak libanonské nákladní lodi Cedar Pride, i několik vraků v technických hloubkách pro technické potápěče. Samozřejmostí jsou korálové zahrady a útesy plné rybiček, které si žijí svým vlastním životem.

PROGRAM: JORDÁNSKO - na týden
Cena pro potápěče:  30.990 Kč     pro nepotápěče: 28.490 Kč
  24.10.2020  Odlet z Prahy (13:10), přílet Ammán (18:05), transfer na hotel se snídaní v Aqabě
  25.10.2020  Potápění 2x / relax, hotel se snídaní
  26.10.2020  Potápění 2x / relax, hotel se snídaní
  27.10.2020  Přejez Wadu Rum, odpoledne 4h jeep safari, pouštní kemp s večeří
  28.10.2020  Skalní město PETRA, hotel se snídaní
  29.10.2020  Křižácký hrad Kerak, Mrtvé moře, hotel se snídaní
  30.10.2020  Mrtvé moře, hotel se snídaní
  31.10.2020  Mount Nebo, město Madaba, odlet z Ammánu (18:30), přílet Praha (21:40)
V ceně:  Pozemní transfery
 7x hotel - ubytování je ve dvoulůžkových pokojích, příplatek za single xxx USD
 Potápění - 4 ponory, lahve se vzduchem, zátěž
 Vízum, vstupy na památky, služby anglicky mluvícího průvodce

V ceně není:  Mezinárodní letenka cca 5-7.000 CZK (RyanAir)

 Bakšiš personálu

 Strava - pouze viz uvedeno výše, nápoje
 Případné zapůjčení potápěčské výstroje
 Cestovní a potápěčské pojištění

Ubytování

Ubytováni budeme kousek pod městem Aqaba v klidném hotelu - např. MARINA PLAZA nebo podobný, ve dvoulůžkových pokojích se snídaní. Ve Wadi rum to bude Milky Way Camp nebo podobný, v Petře hotel PETRA PALACE a u Mrtvého moře DEAD SEA SPA HOTEL.

  

Potápění

Potápění v Jordánsku znamená především pohodové ponory, žádné divoké drifty nebo náročné stěny. Vzhledem k tomu, že se budeme potápět pouze 2 dny, doporučujeme věnovat je vrakům. Mezi oblíbené potápěčské lokality v Jordánsku patří i vrak tanku, který tu v roce 1999 místní potopili úmyslně, aby zatraktivnili zatravněnou rovinku. Nejen pro potápěče a šnorchlaře, ale především pro mořské živočichy, ti výzvu přijali a dnes je vrak tanku domovem mnohých murén a perutýnů, kolem plavou stovky drobných rybek a pancíře tanku jordánské armády z šedesátých let pomalu zarůstají měkkými i tvrdými korály. Mezi další vrakové lokality patří vrak lodi Cedar Pride, spuštěné na vodu v roce 1964. Tato 74 metrů dlouhá nákladní loď ukončila svou plavbu v roce 1984, když po zakotvení v přístavu Aqaba vypukl na palubě požár. Přestože požár loď zničil, nepotopila se. Zůstala na kotvě a až poté, co se nikdo neměl k placení přístavních poplatků, rozhodl jordánský král, sám nadšený potápěč, že loď bude potopena a bude z ní umělý útes. Tak se také stalo a od roku 1985, kdy byla potopena, patří mezi oblíbené vraky Rudého moře. V roce 2018 bylo blízko Aqaby uměle potopeno dopravní letadlo, které se také stalo vyhledávaným cílem potápěčů.