NIKARAGUA 2019

NIKARAGUA

- - -

V srdci střední Ameriky najdeme Nikaraguu – stát turisty málo objevený. Pro většinu z nás je zatím trochu tajemný, ale určitě stojí za návštěvu. Kdo tak učiní, bude určitě mile překvapen.

Leží mezi Karibikem a Pacifikem. Na severu sousedí s Hondurasem (délka hranice 922 km) a na jihu s Kostarikou (309 km).

Středem země prochází pohoří Kordillery s mnoha sopkami. Na jihozápadě se rozkládají jezera Nikaragua (8430 km²) a Managua. Směrem k pobřeží Karibského moře se povrch snižuje až k bažinatému pobřeží Moskytů s porosty mangrovů, většina území státu leží v úmoří Atlantického oceánu (řeky San Juan, Coco, Río Grande). V karibském moři leží nikaragujské ostrovy Cayos Miskitos a Corn Islands.

Jezero Nikaragua bylo kdysi spojené s oceánem. Tektonické procesy vytvořily později nové pohoří, a tak se jezero oddělilo od oceánu. V jezeře dodnes žijí žraloci, kteří si zvykli na nové podmínky sladké vody a vyvinuli se v endemický druh žraloků. Na jezeře je několik vulkanických ostrovů (např. Ometepe, Zapatera).

Podnebí je zde velice příznivé, většinou suché a pouze s malým množstvím srážek. Teploty jsou od 27 °C až do 35 °C. V centrální oblasti, kde je horský masiv, je podnebí chladnější

Nikaragua má přibližně 5,5 miliónu obyvatel, z nichž většina žije na pobřeží u Tichého oceánu. Hlavním vývozním artiklem jsou káva, hovězí maso, krevety, humři, cukr a rum. Úředním jazykem je španělština, mnoho obyvatel ovládá i angličtinu.

Nikaragua je domovem několika druhů opic například chápan středoamerický. Jaguár se vyskytuje převážně v chráněných oblastí a je největší kočkovitou šelmou v zemi, dále pak například ocelot nebo puma. Vyskytuje se zde několik druhů ptactva, mezi nejznámější lze zařadit Aru Zeleného, který je v současnosti uveden na seznamu ohrožených druhů. V moři najdeme také početnou skupinu želv jako karety, kožatky a mořské želvy. Najdeme zde i žraloka bělavého, který umí přežít i ve sladkovodní vodě.

- - - - - - - - -

- - - - - - - - -