KOSTARIKA 2021

. KOSTARIKA .

 - - -

Termín: jaro 2021

Termín:  pro skupiny kdykoliv

Kostarika (španělsky Costa Rica nebo plným názvem República de Costa Rica, český doslovný překlad Bohaté pobřeží) je republika ve Střední Americe. Sousedními státy jsou na severu Nikaragua (délka hranice 300 km) a na jihu Panama (363 km). Západní pobřeží Kostariky omývají vody Tichého oceánu, východní Karibské moře. Celková délka kostarického pobřeží je 1 466 km (z toho 212 km Karibiku a 1 254 km Pacifiku).

Poprvé byla prozkoumána španělskými conquistadory a objeviteli v raném 16. století, kolonizace se odehrála až v roce 1563. Po dobu španělské nadvlády byla Kostarika součástí guatemalského generálního kapitanátu. V první polovině 19. století byla Kostarika spolu s ostatními státy sjednocena v Unii středoamerických států, na které vyhlásila v roce 1821 a později v roce 1838 samostatnost.

V prostředí politické nestability a nejistoty, či vojenských vlád a občanských válek ve středoamerickém regionu během 2. poloviny 20. století je Kostarika světlá výjimka demokratické vlády. Ze zákona je v zemi dáno, že každý občan (muž či žena) starší 18 let musí jít k volbám a jejich hlas skutečně rozhoduje, která strana bude vládnout. Demokratická vláda je u moci již od roku 1902.

POTÁPĚNÍ

Kostarika, jako potápěčská destinace, byla objevena teprve nedávno a nabízí skvělé podmínky pro potápěče všech úrovní. Země je domovem mnoha vzácných a ohrožených druhů zvířat žijících v bujných deštných pralesích. Pod vodou se zde nalézají celá pohoří, která jsou z hladiny viditelná pouze svými vrcholky ve formě skalisek a ostrovů. Mezi nejznámější patří Kokosový ostrov, ostrovy Catalina, ostrov Cano a Murciélago, které pod vodou nabízí potápěčům k objevení bohatý podmořský život. Lze zde vidět obrovské manty, žraloky útesové, býčí, kladivouny, chobotnice, mořské želvy, siby skvrnité, mobuly, různé druhy rejnoků, trnuchy, murény a velké množství tropických ryb. Při jízdě na potápěčské lokality lze spatřit obrovská stáda delfínů a také velryby. Během „velrybí" sezóny (leden, únor a březen), je možné pod vodou slyšet překrásné zpěvy keporkaků. Lze je také pozorovat v červnu a červenci, kdy migrují z jižní polokoule na sever.

 
Kostarika diving   Kostarika diving   Kostarika diving

Kostarika diving   Kostarika diving   Kostarika diving 

Pro potápění jsme vybrali 2 lokality. Ostrovy Catalina a Murcielago (Bat Islands) ležící v zálivu Papagayo na serozápadním pobřeží a ostrov Caňo v zátoce Drake Bay na jihozápadním pobřeží Kostariky.

Drake Bay nebo také Bahia Drake je malá zátoka na severu poloostrova Osa. Byla objevena v 16. století sirem Francisem Drakem, který zde založil přístav. Je to také místo, kde je ukrytý legendární poklad. Neoficiálním „hlavním městem" Drake Bay je Agujitas, kde žije asi 1.000 obyvatel. Zátoka je lemována řadou krásných bílých pláží a vysokými útesy. Suchozemskou část tvoří národní park Corcovado s tropickým deštným pralesem zaručujícím množství pestré flory i fauny. Pro dopravu do Drake Bay je nejlépe zvolit letadlo ze San José do městečka Sierpe a odtud pak lodí po řece Rio Sierpe a moři do Agujitas. Bohatost podvodního života si nijak nezadá s životem na souši. Top lokalitou je ostrov Caňo, který je vzdálen asi jeden a půl hodiny plavby lodí ze zátoky. Je zakončením podmořského pohoří, ve kterém se nachází Galapágy a Kokosový ostrov.

- - -   Kostarika diving   - - -

Kostarika diving   Kostarika diving   Kostarika diving

 

U ostrova Caňo se setkáte s různými druhy pelagických ryb otevřeného oceánu i útesových ryb žijících v Pacifiku. Pokud máte rádi žraloky, uvidíte dvoumetrové útesové bělocípé, nezřídka žraloky býčí a příležitostně i kladivouny. V závislosti na ročním období se dají pozorovat Keporkaci (leden - březen), kosatky, kulohlavci a delfíni různých druhů. Častá jsou setkání s mantami a při troše štěstí lze narazit na velká hejna menších mant - Devil Rays. Velké murény a želvy jsou samozřejmostí

Papagayo je záliv na severozápadě Kostariky. Většina potápěčských lokalit je přístupná potápěčům všech úrovní. Zkušenějším potápěčům jsou určeny lokality kolem ostrovů Catalina a Murciélagos (Bat Islands). Hloubky se pohybují v rozmezí 10 - 40 m.

V okolí Playa del Coco se nachází cca 15 potápěčských lokalit v dosahu 10-20 minut jízdy lodí. Mezi nejlepší patří „Punta Argentina" (frogfish, rejnoci, hejna ryb), „Virador" (žraločí jeskyně, rejnoci, kanici, rybí školy), „Tortuga" (žraloci útesoví bělocípí, želvy) a „Cabeza de Mono" (žraloci, rejnoci).

Ostrovy Catalina leží asi 30 km jižně od městečka Playa del Coco. Potápění je zde náročnější díky častým proudům. Mezi nejlepší lokality patří „La Pared (The Wall)", kde jsou k vidění žraloci bělocípí, obří oceánské manty, siby skvrnité. Dále pak „La Punta (The Point)", kde je čistící stanice pro obří manty.

Ostrovy Murciélagos nebo též Bat Islands patří patrně mezi nejzajímavější místa pro potápění v Kostarice. Nachází se asi 4 km severozápadně od Playa del Coco. Nejvhodnější období pro návštěvu je od května do září. Potápění je zde díky proudům a vlnám náročnější. Sestup je ve volném moři a potápěči se musí rychle zanořit. Hloubka se pohybuje od 18 do 35 m. Viditelnost bývá od 6 do 30 m. Mezi nejlepší lokality ostrovů Murciélagos patří „Big Scare", kde je během sezóny (květen - listopad) možno spatřit žraloky býčí a „Bajo Negro" s mantami a obrovskými hejny ryb.

 Kostarika diving   Kostarika diving   Kostarika diving

POZEMNÍ AKTIVITY

Být v Kostarice a neprobádat alespoň kousek pevniny, by bylo vyloženě škoda. Nachází se zde spousta národních parků s mlžnými pralesy, řekami, sopkami, ...., kde žije nepřeberné množství živočichů i rostlin.

Kostarika nature   Kostarika nature   Kostarika nature

V oblasti Drake Bay doporučujeme jednodenní výlet do národního parku Corcovado - do stanice rangerů Sirena. Nejprve pojedeme asi hodinu lodí a poté pěšky. Vzhledem k tomu, že stanice je méně přístupná, je zde větší možnost spatřit některé ze vzácných živočichů deštného pralesa, jako jsou mravenečník, tapír a pekari. Časopis National Geographic nazval stanici Sirena „Biologicky nejintenzívnější místo na zemi". Na cestě nás bude doprovázet zkušený a kvalifikovaný průvodce (mluvící anglicky), který rád zodpoví všechny vaše dotazy.

 

Kostarika nature    

Kostarika nature   Kostarika nature   Kostarika nature

Pokud byste raději pozorovali přírodu v sedě z lodi, je možno absolvovat výlet do mangrovových porostů. V 7 hodin ráno se vyráží lodí po řece Rio Sierpe do jednoho z největších mangrovových porostů ve Střední Americe, kterým je Terraba. Tato oblast je domovem téměř 100 druhů ptáků a plazů, včetně kajmanů, krokodýlů, rosniček, hroznýše královského, leguánů a říčních želv. Z pohodlí lodi prozkoumáme překrásná bludiště řek a kanálů, kde vám zkušený průvodce ukáže veškerou zde žijící faunu. V mangrove můžete spatřit také různé savce, jako jsou lenochodi a tři druhy opic. Návrat do hotelu je kolem druhé hodiny odpoledne.

Z dalších možných aktivit jmenujme alespoň noční procházku pralesem, Zip Line, což je projížďka po lanech v korunách stromů, milovníci sportovního rybolovu mohou vyrazit na mečouny do vod pacifiku, milovníci ptactva jistě uvítají procházku zaměřenou na pozorování kolibříků, papoušků ara, tukanů a dalších. Je také možno absolvovat prohlídku okolí ze hřbetu koně.

Na cestě z Drake Bay do Playa Ocotal se na pár dní zastavíme v oblasti Arenal. Arenal je stratovulkán, který se nachází na jihovýchodním břehu jezera Arenal přibližně 90 km od San José. Nad hladinu moře se vypíná do výšky 1670 metrů. Poslední erupce jsou zaznamenány ze současných let, ale významnější erupce byla 23. srpna 2000.

- - -  - - -  - - -

Vrchol sopky je po většinu času zahalen mraky a spatření celého tělesa sopky je považováno za velké štěstí. V okolí sopky se nachází množství teplých pramenů. Díky časté sopečné aktivitě strombolského typu je možné na vlastní oči spatřit sopečnou aktivitu a to převážně v noci.

Také zde se nabízí celá řada aktivit. Jmenujme alespoň trek k lávovým polím, procházku po mostech zavěšených v korunách stromů, již zmiňované Canopy Tour, což je projížďka po lanech mezi korunami stromů, dále pak koupání v termálech Baldi nebo Tabacon, návštěva jeskyně Venado, plavba po řece Blancas, ..... atd. Prostě každému podle jeho chuti a zájmu. Doporučujeme zde strávit alespoň 3 dny.

Kostarika nature   - - -   - - -

UBYTOVÁNÍ

Ubytování jsme volili vždy se snídaní. Oběd je u některých celodenních aktivit již zahrnut, případně doporučujeme navštívit některou lokální restauraci a ochutnat místní speciality. Stejně tak na večeři.

Drake Bay:

- - - - - - - - -

Oblast Arenal:

- - - - - - - - -

Papagayo - Playa Ocotal:

 - - - - - - - - -

 

PROGRAM: Costa Rica, 16 ponorů, sopka, deštný prales

               Cena potápěč: 2580  USD           Cena nepotápěč: 1.880 USD               

30.4.2018

Odlet z Prahy, přílet San José, hotel

1.5.2018

přesun Drake Bay, ubytování

2.5.2018

Potápění Cano island, 2 ponory

3.5.2018

Potápění Cano island, 2 ponory

4.5.2018

Potápění Cano island, 2 ponory

5.5.2018

Park Corcovado

6.5.2018

Přesun San José, přesun Arenal, hotel

7.5.2018

Vysuté mosty v deštném pralese, městečko La Fortuna, hotel

8.5.2018

Vodopád La Fortuna, sopka Arenal, Zip Line, hotel

9.5.2018

Rafting po Balza river, termální prameny, přesun Playa del Coco, hotel

10.5.2018

Potápění  Local Reef, 2 ponory

11.5.2018

Potápění Santa Catalina, 2 ponory

12.5.2018

Potápění Local Reef, 2 ponory

13.5.2018

Potápění Santa Catalina, 2 ponory

14.5.2018

Potápění Local Reef, 2 ponory

15.5.2018

Přesun Libérie, Odlet do Evropy

16.5.2018

přílet Praha

V ceně:

15 x ubytování ve dvoulůžkovém pokoji se snídaní. Příplatek za jednolůžkový pokoj je xxx USD

Pozemní transport v Kostarice

Potápění (16 ponorů)

Výlet do NP Corcovado

3x výlet v okolí sopky Arenal

V ceně není:

Strava kromě snídaní

mezinárodní letenka (cca 21- 25000 CZK)

cestovní a potápěčské pojištění

Potápění a výlety nad rámec programu

Příplatek za jednolůžkový pokoj

Odletová taxa (29 USD)

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika nature

Kostarika diving

Kostarika diving

Kostarika diving

Kostarika diving

Kostarika diving

Kostarika diving

Kostarika diving

Kostarika diving

Kostarika diving

Kostarika diving

Kostarika diving

Kostarika diving

Kostarika diving

Kostarika diving

Kostarika diving

Kostarika diving

Kostarika diving

Kostarika diving

Kostarika diving

Kostarika diving

Kostarika diving barracuda

Kostarika diving barracuda

Kostarika diving barracuda

Kostarika diving barracuda

Kostarika diving shark

Kostarika diving shark

Kostarika diving shark

Kostarika diving shark

Kostarika diving shark

Kostarika diving shark

Kostarika diving

Kostarika diving

Kostarika diving

Kostarika diving

Kostarika diving

Kostarika diving

Kostarika diving

Kostarika diving

Kostarika diving

Kostarika diving

Kostarika diving butterfly

Kostarika diving butterfly

Kostarika diving butterfly

Kostarika diving butterfly

Kostarika raft

Kostarika raft

Kostarika raft

Kostarika raft