SARDINE RUN 2019

SARDINE RUN

  NEJVĚTŠÍ ADRENALINOVÁ SHOW POD VODOU.

- - - - - - - - - - - -

Sardinková horečka vrcholí každoročně v červnu a červenci. Dobrodružství je umocněno nádherou drsného východního pobřeží Jižní Afriky - Wild Coast. Velkolepá podívaná na gigantické stříbrné vlny sardinek, táhnoucích z jižních chladných vod do teplejšího Indického oceánu podél pobřeží Kwazulu-Natal. 

- - -

Pro potápěče je tento jev největší adrenalinovou show na světě, je to nejúžasnější podívaná, jakou může potápěč ve svém životě vidět! Sardinky provázejí celé legie predátorů. Oceán vaří těly lovců. Na hostině uvidíte žraloky, delfíny, tuleně, plejtváky, keporkaky, kosatky, mečouny a řadu dalších velkých i menších ryb. Příležitost k hostině si nenechají ujít ani terejové, albatrosi, tučňáci, kormoráni ...

- - - - - - - - -

- - -

Divoké pobřeží na východě JAR je kouzelné, a právě tady, na pobřeží KwaZulu-Natal, pravidelně, rok co rok, táhnou nekonečná hejna sardinek. Písečné pláže střídají strmé a bizardní skaliska. Název pobřeží Wild coast plně vystihuje charakter této oblasti.

- - -

Hejno sardinek úzce spolupracuje a vytváří uskupení, tzv. „baitball“. Delfíni dokáží velmi cíleně sardinky tlačit do těchto klubíček pomocí vzduchových bublin a nutí je plavat k hladině, kde se na ně vrhají a cpou se, dokud je nezlikvidují. Ze vzduchu jim v tom vydatně pomáhají terejové.

- - - - - - - - - - - -

Jde však o událost velmi nevypočitatelnou, není úplně jednoduché zachytit tu pravou sardinkovou akci, záleží to na mnoha faktorech, zejména na počasí, kdy  červen a červenec znamená v Jižní Africe zimní období a čas od času přicházejí bouře. Také pohyb sardinek je ovlivněn teplotou vody, větrem, oceánskými proudy… Zkrátka toto jsou faktory, které nelze naprosto přesně předpovídat. Tah sardinek může začít dříve nebo později, než je obvyklé, stejně se mění jejich formace a pohyb hejna.
 
Všichni zkušení odborníci na podmořský život, fotografové a filmaři se shodují na jedné věci, a to že tah sardinek je nejfantastičtější podívaná, jakou je pod hladinou oceánu možno spatřit. Současně také souhlasí s tím, že je to jedno z nejobtížnějších pozorování vyžadující potápěčské zkušenosti.
 
Proč je to tak obtížné? Ve hře jsou tyto tři hlavní faktory: 1. podmínky v oceánu, 2. pohyb a činnost sardinek, 3. lokalita. 
 
V období na přelomu června a července sardinky táhnou statisticky nejčastěji na jihu Wild coast, kde je i základna v Noxova.  Naše operační vzdálenosti budou asi 40 km na sever a 40 km na jih od naší základny (hotel Anchorage) v Noxova, což už je solidní okruh pro slušnou šanci tah sardinek pozorovat.
 
Na oceánu strávíme několik hodin denně (s ohledem na počasí), voda má obvykle 18-22°C.
Teplota vzduchu může dosahovat hodnot od 15°C až po příjemných 26°C. Dopučuji 5 mm neopren s převlečníkem (vestou) nebo 7 mm neorpen.


Program a termíny:

Termín 1: červen 2019                    Cena: 1.995 USD

 1.den
 14/6
 Odlet z Prahy nebo Vídně
 
 2.
 15/6
 Přílet JAR, přelet East London, přesun Umdumbi, ubytování
 V
 3.-8.
 16-21/6
 6 dnů Sardine Run – na oceánu budeme vyhledávat hejna sardinek a jejich  predátory
 S,V
 9.
 22/6
 Přesun East London, odlet CZ
 S

Termín 2: červen 2019                     Cena: 1.995 USD

 1.den
 21/6
 Odlet z Prahy nebo Vídně
 
 2.
 22/6
 Přílet JAR, přelet East London, přesun Umdumbi, ubytování
 V
 3.-8.
 23-28/6
 6 dnů Sardine Run – na oceánu budeme vyhledávat hejna sardinek a jejich  predátory
 S,V
 9.
 29/6
 Přesun East London, odlet CZ 
 S
 
 
V ceně je zahrnuto:

Ubytování – sdílení - hotel Anchorage
Strava dle rozpisu
Veškeré pozemní transporty
Denně vyjížďky na oceán za sardinkami, co počasí dovolí

V ceně nejsou:

letenky (můžeme zajistit) přílet, odlet z East London
cestovní a potápěčské pojištění – můžeme zajistit
nápoje

Počet potápěčů: minimálně 2, optimálně 6 – 8, maximálně 10.