OMÁN 2018

- - -                  OMÁN

TERMÍN: 23. září - 4. října 2018

Potápění v Arabském moři a třídenní dobrodružný okruh v džípech za krásami Ománu.

Sultanát Omán je nejstarší nezávislý stát v arabském světě. V pobřežních vodách Ománu pravděpodobně existuje asi 1300 až 1500 různých druhů ryb. Většina může být viděna jinde v oblasti Indo-Pacifiku, ale existují některé, které jsou pro tuto oblast jedinečné a mohly by být nazývány "arabskými" druhy. Rozmanitost mořských druhů je největší v Arabském moři. 

Daymaniyatské ostrovy jsou podmořskou rezervací v Ománu. Pobřežní hlídka monitoruje dopravu v rezervaci. Nejlepší potápění je od dubna do října. Daymaniyat tvoří 9 ostrovů, rozdělených po 50 km ve třech skupinách: západní, střední a východní. Vyskytují se zde karety pravé a také karety obrovské.

Skvělá kombinace výpravy za krásami podmořského světa pri potápění v Arabském moři, patřícím k top lokalitám obdivovaných potápěči. Čeká nás  třídenní dobrodružný výlet v džípech do vnitozemí Ománu. Navštívíme starou pevnost Nakhal, působivé Wadi kaňony, pojedeme horskou cestou, jednou z nejvíce dobrodružných v celém Ománu, která nabízí vzrušující off-road, vyrazíme do Nizwy navštívit slavné tržiště, patřící k největším svého druhu v Ománu.

shark oman wadi-shab

23.9.2018

   Odlet z Prahy 08:40, Fly Dubai (čekání v Dubaji 2 hodiny), Přílet do Muscat v19:40, přesun na hotel

24.9.2018

   Výlet po Muscatu - Mešita Grand, Opera House, rybí trh, tržiště Mutrah Souq, Al Alam Palace, muzeum Bait Al Zubair

25.9.2018

   Potápění, 2 ponory

26.9.2018

   Potápění, 2 ponory

27.9.2018

   Potápění, 2 ponory

28.9.2018

   Potápění, 2 ponory

29.9.2018

   Potápění, 2 ponory

30.9.2018

   Výlet - Nakhal, Wadi Bani Awf

1.10.2018

   Výlet - Nizwa SOuq, Nizwa Fortress, duny v poušti

2.10.2018

   Výlet - Wadi Shab, Bamah Sinkhole, návrat do Muscatu, hotel

3.10.2018

   Volno, relax, Odlet z Muscatu 20:25, Fly Dubai (čekání v Dubaji 5,5 hodiny)

4.10.2018

   Přílet do Prahy 07:40

Cena pro potápěče:  48.900 Kč, pro nepotápěče:  38.900 Kč

V ceně je zahrnuto:

- letenka Praha/Vídeň - Muscat a zpět

- ubytování ve dvoulůžkovém pokoji se snídaní, jednolůžkový pokoj + 9.500 Kč

- pozemní transport

- potápění - 10 ponorů

- třídenní okružní trip v džípech

- jednodenní prohlídka Muscatu

V ceně není zahrnuto:

- Vízum (cca 1.200 CZK)

- Strava, kromě snídaně

- vstup na potápěčské lokality (cca 200 - 350 Kč / den - dle lokality)

- vstup do Capital Area Yacht klubu pro nepotápěče (5 OMR = 275 Kč)

- šnorchlování nepotápěčů v Bander Khairan (14 OMR/den = 770 Kč)

- potápěčské ani cestovní pojištění

Bližší informace:

- Ubytování je v hotelu Golden Oasis (https://www.hotelgoasis.com/), který se nachází asi 1 - 1,5 hodiny jízdy autobusem z letiště a cca 15 minut od diving centra. V ceně jsou dvoulůžkové pokoje se snídaní. Jednolůžkový pokoj je za příplatek.

- Všechny ponory budou v okolí Muscatu. Aspoň 3x navštívíme rezervaci Daymaniyat (údajně nejlepší potápko v Ománu). Potápět budeme s divecentrem Euro Divers, které sídlí v maríně Al Rowdha - https://www.euro-divers.com/scuba-diving-oman/marina-bandar-al-rowdha-muscat/

- Třídenní výlet je organizován jako okruh Muscat - Muscat. Potápění si necháme na hotelu a pojedeme pouze s osobními věcmi. Výlet absolvujeme ve 4WD autech.

- Výlet po Muscatu pojedeme busíkem. 

Program pozemního tripu - jeli bychom po 4 osobách v terénních vozech s anglicky mluvícím řidičem:

1. den – po snídani pojedeme do Nakhalu, kde navštívíme pevnost a horký pramen. Pevnost Nakhal leží na úpatí hor v pěkné malé vesnici, kolem které jsou rozsáhlé datlovníkové plantáže. Tato 350 let stará pevnost se svedá ze skal, které se tyčí vysoko nad starobylou vesnicí. Byla svědkem mnoha bitev a je plná skrytých únikových cest a tajných chodeb. Můžete se procházet uvnitř této obnovené pevnosti a navštívit všechny místnosti zařízené v původním stylu. Krásný je pohled z vrchu pevnosti dolů.

Pak pojedeme do Wadi Bani. Cesta trvá asi 1,5 hodiny a budeme míjet působivé Wadi kaňony a několik malých vesnic. Pak vjedeme do hor. Tato horská cesta je jednou z nejvíce dobrodružných v celém Ománu a nabízí vzrušující off-road.

Nocovat a večeřet budeme v resortu Jebel Shams – viz. http://jebelshamsresort.com/

2. den – po snídani vyrazíme do Nizwy, navštívit slavné tržiště, které patří k největším svého druhu v Ománu. Otevřeno je každý den od 5:00 do 10:00. Můžete zde najít ryby, maso, zvěřinu, keramiku, šperky, řemeslné a upomínkové předměty, … . V pátek je zde velmi zajímavý dobytčí trh, kam chodí obyvatelé z okolních vesnic prodávat a nakupovat osly, kozy, skot, drůbež.

Hned vedle tržiště je pevnost Nizwa s muzeem odkud je nádherný výhled na město i okolní hory.

Odpoledne budeme pokračovat do pouště, kde si zajezdíme na dunách a večer se z duny pokocháme pohledem na západ slunce. Pak přejedeme do kempu na večeři a následně zrelaxujeme u táboráku.

Večeře a nocleh bude v kempu Desert Palm http://www.desertpalmoman.com/ nebo Safari Desert http://www.safaridesert.com/.

3. den – Po snídani se začneme pomalu vracet do hlavního města Muscatu přes kouzelné Wadi Shab http://www.amazingplacesonearth.com/wadi-shab-oman/, což je obrovský kaňon (Grand kaňon Ománu). Je lemován palmami a uvědomíte si, jakou sílu má voda tekoucí z hor. Podnikneme cca 45-minutový pěší výlet k přírodním bazénům s křišťálově čistou vodou. Tady si budete moci zaplavat a osvěžit se. Proplaváním posledního bazénu se dostaneme do jeskyňky s malým vodopádem. Tady uvidíte magické souznění dovnitř pronikajících slunečních paprsků se zurčící vodou.

Další zastávkou je Bamah Sinkhole http://www.amazingplacesonearth.com/bimmah-sinkhole-oman/, což je velký kráter v blízkosti moře s jezírkem na dně.