JORDÁNSKO - POTÁPĚNÍ

JORDÁNSKO

POTÁPĚNÍ

Termín: 24.11. - 1.12.2018

Jordánsko nabízí mnoho důvodů k návštěvě. Pro suchozemce jsou to především historické památky, jako je skalní město Petra, zapsané na seznamu UNESCO, nebo pouštní palác Kusejr Amra, který v roce 1898 objevil český archeolog, orientalista a spisovatel Alois Musil, ale i nádherné přírodní scenérie kaňonu Wadi Rum, jenž svým červeným pískem uchvátil mnohé filmaře a stal se krajinou sci-fi filmů. Pro potápěče je to nádherné pobřeží Rudého moře, kterého má Jordánsko sice jen něco kolem 20km, ale přesto nabízí více než 30 potápěčských lokalit. Turisté také hojně navštěvují Mrtvé moře, kde se ovšem spíše relaxuje na hladině s drinkem v ruce.

Jordánsko leží mezi Izraelem, Saudskou Arábií, Sýrií a Irákem a mezi poněkud "horkými" sousedy je opravdovou oázou klidu. Lidé jsou tu přívětiví a milí, v zemi jsou na turisty zvyklí a samotné Jordánsko patří mezi stabilní a bezpečné země na Blízkém východě. Přestože by mohlo být turisty zahlceno, tak není. Netřeba se přetlačovat s davy turistů a ani potápěčských lodí tu není mnoho. Kriminalita je tu nízká a teploty v létě vysoké.

Podnebí se hodně podobá tomu egyptskému a kdo byl například v DahabuTabě, nebo Nuweibě, téměř nepozná rozdíl. Teplota moře v říjnu v Aqabě dosahuje příjemných 26°C a vzduch má přes den běžně i přes 30°C. Fauna a flóra korálového Rudého moře nabízí pestrobarevné scenérie a tak je na každém ponoru na co koukat. Jordánsko nabízí několik vraků, patří sem například vrak tanku na malé hloubce do deseti metrů, hlubší "umělý útes" - vrak libanonské nákladní lodi Cedar Pride, i několik vraků v technických hloubkách pro technické potápěče. Samozřejmostí jsou korálové zahrady a útesy plné rybiček, které si žijí svým vlastním životem.

PROGRAM: JORDÁNSKO - POTÁPĚNÍ
Cena pro potápěče: 19.990 Kč     pro nepotápěče: 
  24.11.2018 Odlet Praha, přílet Ammán, transfer na hotel v Aqabě
  25.11.2018 Potápění 2x
  26.11.2018 Potápění 2x
  27.11.2018 Potápění 2x
  28.11.2018 Potápění 2x
  29.11.2018 Potápění 2x
  30.11.2018 Relax, vysušení výstroje, ...
  1.12.2018 Odlet Aqaba - Ammán, Ammán - Praha
V ceně: Pozemní transfery
7x hotel se snídaní, ubytování je ve dvoulůžkových pokojích, příplatek za single 195 USD
Potápění - 10 ponorů, lahve se vzduchem, zátěž
Služby průvodce

V ceně není: Mezinárodní letenka cca 3-5.000 CZK (RyanAir), vnitrostátní letenka Ammán - Aqaba (cca 4.000 CZK)

Bakšiš personálu

Strava - pouze viz uvedeno výše, nápoje
Případné zapůjčení potápěčské výstroje
Cestovní a potápěčské pojištění
Případná nadváha na lokálním přeletu (v ceně je 20 kg)

Ubytování

Ubytováni budeme v Aqabě v klidném hotelu - např. GOLDEN TULIP nebo podobný, ve dvoulůžkových pokojích se snídaní.

Potápění

Potápění v Jordánsku znamená především pohodové ponory, žádné divoké drifty nebo náročné stěny. Klidné ponory kolem korálových zahrad plných života. Pestrobarevné korálové útesy jsou domovem mnohých živočichů, korálové rybky, klauni, měkkýši, náhožábří plži… Samozřejmostí jsou i větší ryby jako například perutýni, klipky, murény, kanicové nebo barakudy. Trnuchy tu také můžeme potkat a při troše štěstí uvidíme i karetu, pasoucí se na měkkých korálech. Mezi oblíbené potápěčské lokality v Jordánsku patří i vrak tanku, který tu v roce 1999 místní potopili úmyslně, aby zatraktivnili zatravněnou rovinku. Nejen pro potápěče a šnorchlaře, ale především pro mořské živočichy, ti výzvu přijali a dnes je vrak tanku domovem mnohých murén a perutýnů, kolem plavou stovky drobných rybek a pancíře tanku jordánské armády z šedesátých let pomalu zarůstají měkkými i tvrdými korály. Mezi další vrakové lokality patří vrak lodi Cedar Pride, spuštěné na vodu v roce 1964. Tato 74 metrů dlouhá nákladní loď ukončila svou plavbu v roce 1984, když po zakotvení v přístavu Aqaba vypukl na palubě požár. Přestože požár loď zničil, nepotopila se. Zůstala na kotvě a až poté, co se nikdo neměl k placení přístavních poplatků, rozhodl jordánský král, sám nadšený potápěč, že loď bude potopena a bude z ní umělý útes. Tak se také stalo a od roku 1985, kdy byla potopena, patří mezi oblíbené vraky Rudého moře. V loňském roce bylo blízko Aqaby uměle potopeno dopravní letadlo, které se také stalo vyhledávaným cílem potápěčů.