MEXIKO

 

MEXIKO

 

Cavern Tour"

 V kavernových zónách se s kvalifikovaným průvodcem může potápět každý, kdo vlastní minimálně Open Water Diver certifikaci a má alespoň 20 ponorů.

Kaverna je část jeskynního systému v dosahu denního světla s většími prostory, maximální vzdáleností 60 metrů od otevřené hladiny a s možností rychlého vynoření. Pro větší bezpečnost provázíme maximálně čtyři potápěče na jednoho průvodce, který je vždy certifikovaným a zkušeným jeskynním potápěčem. Ve většině známých cenotů je vyvázána pernamentní linka pro lepší orientaci, která vede celou částí kavernové zóny, a pokud zde není, průvodce ji vyvazuje během ponoru. Začátek jeskynního systému je vždy viditelně označen výstražnou cedulí upozorňující potápěče.

Mexické cenotes nejsou k vidění nikde jinde na světě a jsou považovány za jedny z nejkrásnějších potápěčských lokalit vůbec. Podmínky pro potápění v cenotech jsou po celý rok stejné - téměř neomezená viditelnost s teplotou vody 25-27°C. Průměrné hloubky se pohybují mezi 6-12 metry. V této oblasti Yucatanského poloostrova jsou k vidění stovky cenotů, každý je však jiný a svým způsobem specifický. Můžete zde vidět překrásné krápníkové formace všech velikostí, tvarů a barev, lomy a laserové efekty prostupujícího denního světla, prorůstající kořeny stromů, fosílie korálů a korýšů, halokliny - míchaní sladké a slané vody, menší druhy sladkovodních ryb, krevety, slepé ryby jeskyňovky, želvy nádherné a mnoho dalšího. V okolní džungli je pak k vidění bezpočet druhů rostlin, ptáků a papoušků, leguáni, nosálové, netopýři a veškerá další fauna a flora typická pro tuto oblast.

Na Cavern Tours vyrážíme mezi 8. a 9. hodinou ranní. Lokality jsou z Playa del Carmen vzdáleny 15-45 minut jízdy autem směrem na jih. Každý ponor děláme vždy na jiné lokalitě.

Většina cenotů na kavernové potápění je díky jejich majitelům velmi dobře dostupná. Ti zde pro lepší přístup vybudovali kamenné pěšinky, dřevěné platformy a schody pro jednodušší vstup do vody, stoly na přípravu výstroje, převlékárny a záchody. Z parkoviště je to ke vstupům do cenotů většinou jen pár desítek metrů.

Na kavernové potápění se používá klasická výstroj na potápění v otevřené vodě, pouze průvodce používá výstroj určenou pro jeskynní potápění. Před každým ponorem vám průvodce sdělí detailní informace o daném ponoru. Vzhledem k fixní délce linek zde kavernové ponory trvají 40-50 minut. Mezi každým ponorem děláme kratší odpočinek, výměnu lahví a brífink pro následující ponor. Zpět se vracíme mezi 13.-15. hodinou odpolední, v závislosti na hodině odjezdu a vzdálenosti dané lokality. Celkový čas tedy vychází okolo 5-7 hodin. 

Cavern tour (2 ponory / den)
Počet potápěčů cena Vedoucí skupiny
3 - 5 $120 $60
6 a více $120 zdarma
Nepotápěč $30 --
V ceně je zahrnuto: transfer, vstup na lokality, kvalifikovaný průvodce, 2x mono láhev se vzduchem (popř. 1x dvojče), zátěž, chlazené nealko a 16% národní taxa.
Při potápění v cenotech Angelita, Pet Cementery a The Pit prosím připočtěte příplatek 10 USD.

 

Reef Tour"  

Místní reefy v této oblasti se vyznačují spíše mělčími korálovými zahradami s menšími druhy ryb jako ploskozubci, kranasové, pomci, havýši, ostenci, pruhatci, sapínci, klipky a další. Dále jsou zde k vidění želvy, rejnoci, barakudy, murény, langusty, krabi a různé druhy korýšů a mořských hub. Teplota vody zde v průběhu roku kolísá mezi 25-30°C s viditelností 15-30 metrů. V měsících prosinec-únor jsou na určitých lokalitách k vidění také žraloci býčí, dosahující délky až čtyři metry, kteří se většinou pohybují mezi hloubkami 20-30 metrů.

Na Reef Tours vyrážíme dvakrát denně, a to v 8.30 ráno, nebo v 1 hodinu odpoledne. Lokality jsou z nedaleké pláže v Playa del Carmen vzdálené 10-20 minut jízdy lodí směrem na jih. Před každým ponorem vám kvalifikovaný průvodce sdělí veškeré informace o daném ponoru. Každý ponor děláme vždy na jiné lokalitě. Časy ponorů se pohybují okolo 45-60 minut podle hloubky dané lokality, které se zde pohybují mezi 10-25 metry. Mezi každým ponorem děláme kratší odpočinek, výměnu lahví a brífink pro následující ponor. Zpět z potápění se vracíme v 12.30 nebo v 17 hodin odpoledne, v závislosti na hodině odjezdu. Celkový čas této 'tour' vychází okolo čtyř hodin.

Reef tour (2 ponory / den)
Počet potápěčů cena Vedoucí skupiny
3 - 5 $85 $43
6 a více $85 zdarma
Nepotápěč $40 --
V ceně je zahrnuto: transfer, potápěčská loď s kapitánem, kvalifikovaný průvodce, 2x mono láhev se vzduchem, zátěž, chlazené nealko a 16% národní taxa.
Při potápění s Býčími žraloky prosím připočtěte příplatek 10 USD.

 

Cave Tour"  

Mexické cenotes jsou bezpochyby nejkrásnější a nejlepší lokality na jeskynní potápění na světě. Podmínky pro potápění jsou zde po celý rok stejné - téměř neomezená viditelnost s teplotou vody 25-27°C. Průměrné hloubky se zde pohybují mezi 8-15 metry, což umožňuje dlouhé penetrace bez nutnosti dekomprese. Různorodost místních jeskynních systémů je neuvěřitelná. Můžete zde najít překrásné krápníkové formace všech velikostí, tvarů a barev; prorůstající kořeny stromů, fosílie korálů a korýšů, halocline - míchaní sladké a slané vody, velké dómy, užší pasáže, kaňony, restrikce a mnoho dalšího. Ve vstupních jezírkách a v okolí cenotů pak můžete vidět překrásné lomy a laserové efekty prostupujícího denního světla, menší druhy sladkovodních ryb, želvy nádherné, slepé ryby jeskyňovky, krevety, bezpočet druhů rostlin, ptáků a papoušků; ještěrky, leguány, nosály a netopýry.

Na Cave Tours vyrážíme mezi 8. a 9. hodinou ranní. Lokality jsou z Playa del Carmen vzdálené 15-50 minut jízdy autem směrem na jih. Každý ponor děláme vždy v jiné jeskynní pasáži nebo přejíždíme na jinou lokalitu. Většina známějších cenotů je díky jejich majitelům velmi dobře dostupná. Ti zde pro lepší přístup vybudovali kamenné pěšinky, dřevěné platformy a schody pro jednodušší vstup do vody, stoly na přípravu výstroje, převlékárny a záchody. Ke vstupům do cenotů je to z parkoviště většinou jen několik málo desítek metrů.

Na Yucatánském poloostrově je ve státě Quintana Roo objeveno a zmapováno přes 1000 kilometrů zatopených podzemních prostor se stovkami a stovkami cenotů! Záleží tedy jenom na vás, jakou lokalitu a jeskynní pasáž si vyberete. S danou certifikací je možné použít přídavné lahve, deko lahve, podvodní skútry nebo rebreathery. Před každým ponorem vám průvodce sdělí a nakreslí veškeré detaily o daném ponoru. Mezi každým ponorem děláme kratší odpočinek, výměnu lahví a brífink pro následující ponor. Zpět se vracíme mezi 15.-17. hodinou odpolední, v závislosti na hodině odjezdu, vzdálenosti dané lokality a náročnosti ponorů. Celkový čas tedy vychází okolo 7-9 hodin.

 

Cave tour (2 ponory / den)
Počet potápěčů cena Vedoucí skupiny
2 $155 $78
3 - 5 $135 $68
6 a více $135 zdarma
Nepotápěč $30 --
V ceně je zahrnuto: transfer, vstup na lokality, kvalifikovaný průvodce, 2x dvojče (Nitrox 32), zátěž, chlazené nealko a 16% národní taxa.

 

Velrybí žraloci

Málo lidí zřejmě tuší, že u Yucatanského poloostrova mezi ostrovy Isla Mujeres a Isla Holbox je největší výskyt velrybích žraloků na světě. Mezi měsíci červen až září sem míří za potravou a rozmnožováním stovky a stovky těchto největších žijících ryb na naší planetě, které měří až 15 metrů!

Tito žraloci jsou většinou samotáři a spatřit jich více najednou je spíše unikát. Pouze zde však budete mít jedinečnou možnost vidět jich desítky až stovky pohromadě!!! Nenechte si proto ujít tuto příležitost, mnohdy označovanou jako ''Experience of a Lifetime'', tedy největší životní zážitek.

Na výlet vyrážíme z Playa del Carmen v brzkých ranních hodinách mezi 6 - 6.30 směrem na Cancún. Po zhruba hodině a půl jízdy autem dorazíme do přístavu Punta Sam, kde přesedneme na výkonné lodě ''speed-boat'' a pokračujeme jízdou lodí přes ostrov Isla Mujeres dále na severo-východ, směrem k ostrovu Isla Holbox. Jízda lodí trvá 1 - 1,5 hodiny, v závislosti na čase stráveným hledáním velrybích žraloků. Během jízdy lodí se dozvíte podrobné informace o životě těchto obrů, můžete sledovat hejna skákajících delfínů či popíjet pivo nebo nealkoholické nápoje. Po příjezdu na místo Vás čekají cca dvě hodiny šnorchlování v menších skupinkách s obrovskými žraloky živícími se pouze planktonem a drobnými živočichy.

Při cestě zpět nás ještě čeká zastávka na ostrově Isla Mujeres, kde si můžete zašnorchlovat na místních korálových útesech a kde nám kapitán lodi přichystá lahodný oběd v podobě mořských plodů. Po příjezdu do přístavu následuje menší pauza na kávu či toaletu a poté přesun zpět do Playa del Carmen. Zpět se vracíme okolo čtvrté hodiny odpolední.

 

Šnorchlování s Velrybími žraloky (červen - září)
Počet šnorchlařů cena Vedoucí skupiny
$175 $175
V ceně je zahrnuto: transfer, jednoduchá snídaně a káva v přístavu, přeprava lodí, sendviče, chlazené nealko a pivo během jízdy lodí, kvalifikovaný průvodce, potřebné vybavení na šnorchlování, lehký oběd a 16% národní taxa.